Login Form

Puzzel van de dag

Il conto, per favore!
 
 

2014-2015

Naam speler (+ rating) Interne score Open KH Externe score Totaal percentage
Gerard Rill (2145) 18 1/2 uit 20 6 uit 7 7 1/2 uit 9 88%
Henk Struikmans (1904) 7 uit 10 3 uit 6 5 uit 6 68%
Gerard Vernooij (1910) 11 uit 19 6 uit 7 6 1/2 uit 9 67%
Nick Hill (1836) 15 1/2 uit 24 3 1/2 uit 7 6 1/2 uit 9 64%
Vincent Verstege (1793) 11 uit 16 3 1/2 uit 7 3 uit 6 60%
Jan de Jonge (1729) 10 1/2 uit 15 3 uit 7 2 1/2 uit 5 59%
Rik Vos (1980) 10 uit 24 4 1/2 uit 7 8 uit 9 56%
Freek Busstra (1869) 12 uit 23 3 1/2 uit 7 5 uit 9 53%
Joop Jentink (1711) 8 1/2 uit 17 1 uit 7 3 1/2 uit 8 41%


Ondanks de Italiaanse zomertemperaturen wordt er al een tijdje met angst en beven uitgekeken naar de eindafrekening: hoe staan we ervoor als de kille cijfers op het scorebord verschijnen? Wie moet vrezen voor zijn plek? Wie zijn de talenten die doorbreken? Opvallend is dat de onderlinge strijd in de interne en het open kampioenschap behoorlijk is toegenomen. Er zijn er maar heel weinig die een behoorlijke score neerzetten in de interne. Dan is er eigenlijk maar één conclusie: het gemiddelde niveau is behoorlijk gestegen. Laten we eens kijken naar de individuele spelers.
 
Joop had een slecht seizoen voor iemand van zijn statuur. Was ik bij de vorige eindafrekening te hard voor hem? Als ik mijn analyse herlees blijft de strekking overeind: Joop speelt teveel "halve" zetten, zetten die op zich niet slecht zijn maar scherpte missen. Hij ziet veel mogelijkheden voor de tegenstander, maar vergeet die van zichzelf. Mijn advies blijft dan ook om meer scherpe stellingen (openingen) aan te gaan en zelf het initiatief te nemen. Zoals Fischer al zei: I like to crush a man’s ego!

Verrassend genoeg scoorde ook Rik een stuk minder dan vorig seizoen: een magere 56% vs de 70% van vorig jaar. Dat kwam vooral door zijn scores in de interne en het OKH. Extern was Rik in grote vorm en samen met zijn toernooiprestaties leidde dat tot een sprong van 80 punten tot een ELO rating van 1980. Hij is daarmee de tweede speler van de SV Houten. Mijn gevoel is dat hij intern minder scherp en gemotiveerd is dan extern. Ook heeft hij de neiging de opening wat uit de losse pols te spelen met alle risico's van dien. Het advies is daarom simpel: zorg voor een simpel maar goed doortimmerd openingsrepertoire en speel tegen het bord! (i.p.v. de wellicht minder  inspirerende tegenstander)

Clubkampioen van 2014 Freek had ook een minder seizoen. Freek is een levensgevaarlijk tacticus, maar ook tactici moeten op het juiste moment tijd steken in de stelling. Er is geen speler in ons team waarbij de pendule binnen de partij zo vaak beweegt van beslissend voordeel tot beslissend nadeel en weer terug. In mijn partijen met Freek zie ik hem vaak à tempo zetten in stellingen die in elk geval van mij veel meer tijd vergen. Het lukt Freek nog niet altijd om de partij te “lezen” en op het juiste moment tijd te investeren. In toernooien en externe partijen is Freeks concentratie vaak beter, vandaar dat ook zijn rating met maar liefst 52 punten is gestegen tot 1869. Dat is nog lang niet zijn top, en ik twijfel er ook niet aan dat hij net als Rik de 2000 barrière binnen enkele jaren gaat slechten. Daarnaast misschien nog wat tijd steken in de opening om voortijdige rampen te voorkomen?

Gerard V.is een vaste kracht in het eerste. Hij behoort altijd, dus ook dit jaar, tot de topscoorders van het team. Zijn kwetsbare plek blijft de opening: niet zelden moet hij in het middenspel een mislukte opening compenseren. Daar komt hij nog best goed mee weg, zeker als hij er in slaagt het eindspel te bereiken. Kun je nagaan wat er zou gebeuren als zijn openingsspel wat stabieler wordt!

Ook Nick is een vaste waarde, die de frivoliteit weer wat heeft laten varen en vooral zijn eigen vertrouwde solide spel speelt. Hij bleef stabiel rond de 65% en zal dat niveau zeker handhaven, tenzij ….. hij een stukje van zijn irrationele voorzichtigheid kan overwinnen. Dan kan hij sterker worden en ook eens zijn tegenstanders zijn wil opleggen.

Ik zou hetgeen ik vorig jaar schreef over Henk hier kunnen herhalen. Hij vormt een vaste waarde wiens speelstijl ik persoonlijk zeer waardeer. Na jaren van gestage ELO daling vanuit de 2000+ regionen, tot onder de 1900, is hij nu weer een tijdje in de lift en staat hij weer lekker boven de 1900. Als hij wil is alles mogelijk. Een hoger bord lijkt me komend seizoen dan ook een passende uitdaging.

Jan heeft het zoals altijd weer keurig gedaan als supersub voor het eerste. Toch heb ik nog steeds het gevoel dat Jan sterker kan worden. Als ik iets zou moeten aanwijzen als verbeterkans is het “geloof in eigen kunnen”. Jan wil nog wel eens halverwege een masterplan op zeer sombere gedachten komen, waardoor een veelbelovende stelling verandert in droefenis. Hoe krijg je “geloof in eigen kunnen? Da’s nog niet zo simpel. Misschien een afspraak maken met jezelf dat je alleen verandert van plan als er een duidelijke weerlegging is?

Voorzitter Vincent deed het dit jaar (60%) ook minder dan vorig jaar (72%). Dat komt vooral omdat zijn externe score vorig jaar uitzonderlijk was (5 uit 5). Opvallend is dat nu hij een vaste baan heeft, hij sneller rokeert! We moeten maar eens een psycholoog onderzoek laten doen naar het verband tussen een baan en de rokade. Zeker is dat Vincent meer geconcentreerd achter het bord zit. Hij bestendigt zo de positieve lijn die hij vorig jaar heeft ingezet.

Gerard R.was de meest stabiele van allen: exact hetzelfde scoringspercentage als het seizoen ervoor. De rating blijft ook al jaren stabiel rond de 2150. Is er progressie mogelijk? Voorlopig ben ik tevreden met het handhaven van mijn niveau, want zoals ik al eerder heb gezegd: de jeugd komt eraan!
 
In het seizoen 2013-2014 scoorden de eerste 9 spelers van onze club gemiddeld 66%, het afgelopen seizoen was dat een kleine 62%. Dat is toch vreemd te noemen, in een seizoen waarin je kampioen wordt in de 1-e klasse SGA en een paar jeugdspelers sterk in rating ziet stijgen. Is het misschien de gebruikelijke lichte terugval voor de grote sprong?
De echte vraag blijft hoe we het als promovendus gaan doen in de promotieklasse. Qua rating ontlopen de teams elkaar niet zoveel. Wellicht komt er een sterk team terug uit de KNSB, maar in de praktijk raken die na degradatie altijd wat sterke spelers kwijt. Wat vooral opvalt in de promotieklasse is dat de (letterlijk) grote clubs het goed doen. Zowel Paul Keres, Amersfoort als Moira Domtoren hebben 2 teams in deze klasse spelen. Kenmerkend voor deze teams is dat er binnen het team weinig ratingverval is. Binnen het eerste team van Houten is er een verval tussen het 1-e en 8-e bord van 434 ELO punten (ok, is wat geflatteerd, maar toch). Bij bovengenoemde teams van de grote clubs is dat maximaal 150 punten. Dat betekent dat zij naar alle waarschijnlijkheid stabieler zullen zijn dan wij. Met andere woorden: stabiliteit in de volle breedte van het team is cruciaal om ver te komen in de promotieklasse. Mijn analyse hierboven laat zien dat we een aantal stabiele spelers hebben, die een heel seizoen garant staan voor hun resultaat, maar er zijn ook flink wat spelers die die stabiliteit nog niet hebben bereikt. Mijn inschatting is dat we gelet op het voorgaande het niet makkelijk gaan krijgen in de promotieklasse. Ik begrijp dat we versterking krijgen in de vorm van Peter van Wijk, een speler met KNSB ervaring. Het team zou er dan zo uit kunnen zien: Gerard R, Rik, Peter, Gerard V., Freek, Henk, Nick, Vincent met supersubs Joop en Jan.  Gemiddeld zijn we dan sterk genoeg, als we het dan ook nog een seizoen lang volhouden dan….. eh, handhaven we ons!
 
Gerard Rill
 
PS: omdat een schaakartikel zonder diagrammen wel erg saai is hier een paar hoogtepunten uit mijn externe partijen voor het eerste team met als motto: hoe moeilijk is dat eerste bord nu eigenlijk?
 
Na een zeer saaie en slechte openingspartij tegen De Giessen en Linge 2 (ontsnapt met remise) kwam er een lekker partijtje tegen de heer Weenink van SSC 1922 2. Na een vroege ruil van Lc8 x (P)h3 kwam de volgende stelling op het bord waarbij wit het moeilijk heeft om zijn coördinatie op orde  te krijgen. Zijn laatste zet d4-d5 heb ik zojuist met b5-b4 beantwoord.Wit speelde hier het onzalige 12…d5xc6?. Er volgde: 12…b4xc3 13.c6xd7+ Pf6xd7 en wit kon niet terugslaan met 14.b2xc3 want dan is Db6-b2 vernietigend. Daarom: 14.Dd2-e2 c3xb3 15.Ta1-b1 Db6-a5+ 16.Ke1-f1 Da5xa2 17.De2-d1 Ta8-b8 18.Ld3-e2 Pd7-c5 en wat gaf het maar op.
 
Tegen de heer Veenhoff van Rivierenland kreeg ik weer een Koningsindiër op het bord, maar nu begreep ik de Samisch variant wat beter. Hoe slaat de witte aanval door?Ik kon het nu fijn uitmaken door: 27.Dh2-h7+ Kg8-f7 28.Th1-h6! (deze had mijn tegenstander overzien) Pa4xc3 29.Dh7xg6+ Kf7-g8 30.Dg6-h7+ Kg8-f7 31.Th6-f6+ Kf7-e7 32.Dh7xg7+ Tf8-f7 33.Tf6xf7+ De8xf7 34.Dg7xf7+ Ke7xf7 35.Ld2xc3 en zwart gaf het op.
 
Een maand later – nu tegen de heer Blok van Utrecht 3 - weer een Sämisch gespeeld tegen het koningsindisch. Zwart heeft in de opening een kwaliteit geofferd om aan de druk te ontkomen en heeft zojuist a6-a5 gespeeld om de a-lijn te openen. Wat is de beste zet voor wit?Na het sterke 26.c5-c6! wordt de zwart stelling gespleten en zijn er alleen nog maar zwaktes: 26….a5xb4 27.De3-c5! Ta8-d8 28.Dc5xb4 d5-d4 29.Db4xb5 Df7xa2 30.Te1-e7 d4-d3 31.Te7-d7! (maakt aan alle tegenspel een eind) Td8-e8 32.Db5xd3 Da2-a4 33.Dd3-d5+ Kg8-h8 34.Dd5-f7 Te8-g8 35.Td7-d8 Lg7-f8 36.Df7-f6+ en opgegeven want zwart loopt mat.
 
Nadat ik tegen Paul Keres 5 te lang op winst had gespeeld en verloor maar het team won, kwam de beslissende wedstrijd tegen het eerste team van de Rode Loper. Ik speelde tegen de uitstekend voorbereide Timo Können die mijn koningsgambiet vakkundig weerlegde, waarbij ik blij mocht zijn er slechts met pionverlies (en een rotstelling) vanaf te komen. Toch voelde ik dat de kansen keerden. “Waarom geeft ie nou niet gewoon op”, hoorde ik hem denken, dat geeft de burger moed. In onderstaande stelling heb ik net Dd1-g4 gespeeld en er ontstaan wat vage dreigingen over de witte velden, de pion op f4. Nog niet echt iets aan de hand, maar toch….. Zwart speelde hier 26….Tc7-c2.
 Ik antwoordde snel: 27.Ld2-c3! en begon een ontspannen wandelingetje. Ja, de toren hangt op c8 en die op c2 is in de problemen. Zwart had geen trek in de verwikkelingen na 27….Tf8 28.Dd1 Tf2 29.Kg1 Db6 30.La5 Dc5 31.Lb4 (hoewel zwart goed blijft staan na 31…Tg2+ 32.Kg2 Db4) en speelde 27….Df7-c6?? 28.Lc3xe5 en gaf verbrijzeld op.
 
Tot slot een miniatuurtje tegen de degradanten van Amersfoort 4. Mijn tegenstander Lamme heeft zojuist 10.Kg1-h1? gespeeld om f2-f4 mogelijk te maken. Er is een klein bezwaar.10….Pf6-g4 11.Dd1-f3 Dd8-h4 12.h2-h3 Pg4xf2+ 13.Kh1-h2 Lc8-e6 14.Lc1-e3?? Pf2xd3en wit zag het niet meer zitten.
 
Goed te doen dat eerste bord in de 1-e klasse SGA. Eens kijken hoe dat in de promotieklasse loopt!